A gyógyszerek helyettesíthetőségéről

Az alábbiakban a gyógyszerek helyettesíthetőségéről, annak szabályairól szeretnénk felvilágosítást adni.

Helyettesítés

A gyógyszertári dolgozó - gyógyszerész vagy gyógyszerkiadó szakasszisztens - alapesetben azt a gyógyszert adja ki, amely gyógyszer szerepel a vényen. Azonban előfordul olyan eset, amikor a felírt gyógyszer nincsen készleten a patikában.

1. Elfogyott a készlet: ebben az esetben a legtöbb gyógyszertár már a következő munkanapra meg tudja rendelni az adott gyógyszert.

2. A patika a kevés kereslet miatt nem tárolja a gyógyszert - ebben az esetben is megrendelhető a készítmény.

3. Hiánycikk az adott gyógyszer - ez nem a patikától függ, hanem azt jelenti, hogy a gyógyszernagykereskedők valami miatt nem tudják a gyártótól beszerezni a gyógyszert. Ennek hátterében állhat pl. alapanyaghiány, szállítási gond, de sajnos előfordul, hogy gazdasági érdekek miatt lesz egy készítmény hiány.

Ezekben az esetekben bevett szokás, hogy a gyógyszerész felajánlja vagy a másnapra való megrendelést, vagy a helyettesítést. Az a tapasztalat, hogy a betegek többsége inkább a rendelést és az újbóli patikában való megjelenést választja, a helyettesítéssel szemben. 

Ha egy gyógyszernek van hivatalos helyettesítője, az azt jelenti, hogy az OGYÉI elfogadja - természetesen vizsgálatokkal alátámasztva és bizonyítva - a két készítményt egymással egyenértékűnek. Azaz, a hatóanyag - vagyis a lényeg, ami a gyógyszer "lelke" - , az megegyezik mind mennyiségben, mind pedig minőségben. A hatásnak tehát ugyanolyannak kell lennie. Ami miatt előfordulhat, hogy valaki úgy érzi, hogy az egyik gyógyszer hat, a másik (ugyanolyan hatóanyagtartalmú, tehát egyenlő értékű) viszont nem, az az, hogy a segédanyagok nem egyeznek. 

Illetve, ha nehéz is elfogadni, de olykor előfordulhat az is, hogy valaki "bemagyarázza" magának, hogy neki csak az xy nevű gyógyszer fog hatni, a másik biztosan nem. Pedig, mint a fentebb leírtakból látszik, ha az OGYÉI elfogadta egyenértékűnek a két készítmény, akkor az ugyanúgy fog hatni.

 

Beszéljünk egy kicsit a sztatinokról, ismertebb nevükön a koleszterinszint-csökkentőkről.

Ezeket a készítményeket egy orvosokra vonatkozó rendelet miatt az orvos csak hatóanyag, illetve hatáserősség megjelölésével írhatja fel, azaz nem írhatja a vényre a gyógyszer nevét. Amikor egy ilyen vényt hoz a beteg, meg szoktuk kérdezni, hogy a koleszterinszint-csökkentő melyik készítmény szokott lenni? Ez a kérdés részünkről nem kötelező, a betegnek szeretnénk segíteni vele. Mi szabály szerint bármelyik készítmény odaadhatjuk, azért hangzik a kérdés, hogy nehogy baj legyen belőle. A betegek egy része tudja, miről van szó, a másik része kis segítséggel megérti. 

Ezek miatt szeretnénk tisztázni, hogy a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekre mikor rákérdezünk, nem helyettesítésről van szó, hanem segítő szándékról.

 

A következő linken pedig elérhető az egymással helyettesíthető gyógyszerek neve és állandó ára (amely minden gyóygszertárban ugyanaz): 

http://www.neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/gyogszerkereso 

 

Alább olvasható a fent leírtak rendeletben megfogalmazott háttere.

 

44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet

15. § (1) *  Ha az orvos a gyógyszert a 9. § (4)-(6) bekezdése szerint rendelte - és a vényen a helyettesíthetőséget nem tiltotta meg - a gyógyszerész a gyógyszertár készletében lévő gyógyszerek közül az OGYÉI által közzétett, egyenértékűnek és a terápia során egymással helyettesíthetőnek minősített készítmények listáján is szereplő, azonos hatóanyagú, hatáserősségű és gyógyszerformájú készítményeket a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 44. §-ának (2)-(3) bekezdésében foglaltak szerint helyettesíti.

(2) *  A gyógyszer helyettesítése során a gyógyszerésznek az eltérő kiszerelésben forgalmazott gyógyszerek közül a vényen rendelt mennyiségtől legkevésbé eltérő kiszerelésű gyógyszert kell kiszolgáltatnia oly módon, hogy a kiszolgáltatott gyógyszer biztosítsa a beteg gyógyszerszükségletét arra a terápiás időszakra, amelyre az orvos a gyógyszert rendelte. A gyógyszerkiadáskor elektronikusan rögzíteni kell, vagy papíralapú vény esetén azon fel kell tüntetni a kiszolgáltatott gyógyszer

a) nevét,

b) hatáserősségét,

c) kiszerelését,

d) mennyiségét és

e) esetlegesen megváltozott adagolását.

(3) *  A közgyógyellátásra jogosultak részére térítésmentesen rendelhető gyógyszerekről szóló külön jogszabályban meghatározott gyógyszerek helyettesítése esetén térítésmentesen csak az OGYÉI által közzétett, egyenértékűnek és a terápia során egymással helyettesíthetőnek minősített készítmények listáján és a külön jogszabályban is szereplő gyógyszert lehet kiadni.

(4) *  A gyógyszerész az orvos által rendelt, forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszert - a (2) bekezdésben meghatározottak kivételével - az előírt hatáserősségben adja ki. Amennyiben a rendelt gyógyszer több hatáserősségben is forgalomban van és az orvos nem tüntette fel a hatáserősséget, a gyógyszerész a legkisebb hatáserősségű gyógyszert adhatja ki.

(5) A gyógyszerész a vényen rendelt gyógyszer orvos által előírt hatáserősségben történő kiszolgáltatásától csak kivételesen indokolt esetben, ellátási érdekből térhet el. Az eltérő hatáserősségű gyógyszer kiszolgáltatása csak akkor megengedett, ha az orvos által meghatározott napi adagolási rendet nem változtatja meg. Ez esetben a gyógyszerész a terápiás adagolásra vonatkozó orvosi utasítást értelemszerűen módosítja és a beteget szóban is tájékoztatja.

(6) *  Ha a gyógyszerész a gyógyszer elkészítése, illetve kiadása során a vény előírásaitól eltér, az eltérést a gyógyszerkiadáskor elektronikusan rögzíti, papíralapú vény esetén a vényen feltünteti, és annak igazolásául kézjegyével ellátja.

(7) *  Amennyiben a beteg nem ért egyet az (1) bekezdésben meghatározott helyettesítéssel, és a referenciagyógyszer vagy a preferált referencia ársávba tartozó gyógyszer helyett más gyógyszer kiadását választotta, a hatóanyag alapú fix csoportok esetében a gyógyszerek térítési díját tartalmazó nyugta kiadásával együtt nyomtatott formában tájékoztatni kell a gyógyszert kiváltó személyt a kiváltott gyógyszer napi terápiás egységével megegyező mennyiségű ki nem váltott referencia gyógyszer térítési díjáról.

 

 

Köszönjük a figyelmet, további szép napot kívánunk

A Fehér Kígyó Gyógyszertár csapata